Dobrý den vážený pane Tomáš Fojtů,

Ted je konec října, chodím do školy a čekám na podzimní prázdniny. Protože brzy potom budou Advent a Vánoce!

Máme novou učitelku angličtiny. To už je třetí. Zdá se mi, že se budou střídat každého půlroku. Tento týden máme ve škole týden angličtiny. Pořádají se různé konkurzy v angličtině. Byla jsem moc ráda, když kamarádky z nižší třídy poprosily mě přeložit zadání ke konkurzu, a já jsem to zadání přeložila bez slovníku. To znamená, že střídání učitelů výuce angličtiny nepřekáží. I ty věty, co jste mi napsal, jsem pochopila hned. Jsem tomu ráda.

Máme teď velice teplé počasí. Škoda, že několik dnů zpět byl silný vítr a ztrhal všechny žluté listí na stromech, dokonce některé povalil. Mám podzim ráda, zvlášť když je teplá a prší. Nemusím nikam chodit, můžu být doma a malovat nebo číst.

Koncem listopadu, před Adventem budeme mít Křesťansky ples. Už počtvrté ho pořádá náš farář.  Přijde tam hodně lidí, dospělých a dětí. Jsem ráda, když tam jdu s mojí rodinou a kamarádkami. A bývá tam vždy sladké pohoštění, to je příjemné!

Děkuji vám za váš dopis. Těší mě, že se vám líbí moje obrázky.

Ráda přijímám Vaši nabídku psát dopisy v angličtině. Přeju krásný Advent a Vánoce.

Bohdana Kozuseva

Zpráva Bělorusko.pdf

************************************************************************************************

Dobrý den, pane Tomáši Fojtů,

píše vám Bohdana. Mám se dobře. Naše kočka Basja, kterou jsme předminulý rok našli na ulici, vyrostla a stala se z ní velká a pěkná kočka. Porodila nám teď 4 koťata, 3 jsou zrzavé a jedno  černobílé. Dvě koťata musíme někomu dát, ale mě je to líto, jsou moc milé.

Ve škole mě to taky docela jde. Škoda jen, že učitelka angličtiny odešla do jiného zaměstnání a máme teď jinou. Ale doufám, že toto nebude překážkou při studiu angličtiny.

V našem kostele máme novou zpovědnici. Je moc krásná! Ona se podobá kostelu uvnitř kostela. Jsem ráda, že náš kostel se stává mnohem hezčí a že tam chodí hodně lidi.

Počasí teď máme moc teplé. Teď máme únor a venku je od -2 do + 6! Na mnoha místech roztál sníh. Naše domácí husy plavou v kaluži vedle cesty jak v jezeře. Minulý rok jsme měli v únoru mrazy do -25 a březen a duben byl taky moc chladný. Doufám, že tento rok na Velikonoce bude teplo a na "kočičí" neděli (pozn. Květnou neděli) taky.

Děkuji, že mi píšete dopisy! Vždy na ně moc čekám!

Na shledanou, Kozusěva Bohdana

2018-2

Dobrý den vážený Tomáš Fojtů,

píše vám Bohdana. Na podzim jsem začala chodit do 7. třídy. Mám nové předměty: fyzika, chemie, algebra a zeměpis. Zeměpis a fyzika se zdají být docela těžké, a proto je nemám moc ráda.  A naopak začal se mi líbit dějepis. Přišla jiná učitelka, která velmi zajímavě a srozumitelné vysvětluje látku. Škoda jen, že teď nám dávají více domácích úkolů  a mě zůstává méně  času na moje oblíbené malování. Ale teď mám víc kamarádů, s kterými trávím hodně času. I maluji teď mnohem líp. Mým kamarádům a rodičům se líbí moje kresby a jsem tomu ráda.

A co jste dělal rád, když jste byl malý?

Nedávno jsem měla narozeniny a zrovna napadl sníh! A maminka mi řekla, že to je dárek z nebes v podobě toho sněhu. Doufám, že tento rok sněhu bude dost a já budu moct dělat sněhuláky.

Brzy budou Vánoce.  Čekám na to moc. Přejí i vám oslavit tento svátek krásně, abyste měli pěkný stromeček, aby svítila betlémská hvězda, a v srdci se zrodil malý Ježíšek!

Na shledanou,

Kozusěva Bohdana

2018-1

Dobrý den vážený pane Tomáš Fojtů,

Píše vám Bogdana. Chodím už do 6. třídy. Učím se angličtinu a polštinu. Chtěla bych se učit i češtinu, ale nemáme učitele a učebnice.

Ještě jsem se naučila kreslit v počítačovém programu a dělat krátké animované filmy. Toto se mi líbí moc.

Ted je listopad, ale u nás už je velká zima. Dvakrát už sněžilo a bylo 4 C pod nulou. Kvůli sněhu strašně se mi chtělo, aby už byli Vánoce, aby se doma postavil stromeček a všechno se v domě ozdobilo.

V kostelu taky bude všechno ozdobené, a venku na vratech kostela budou dva svítící se andělé betlémská hvězda a všude budou pověšený ozdoby. A jak se zdobí domy a kostely na Vánoce u vás?

Chtěla bych popřát vám hezké Vánoce a všechno dobré.

Nashledanou,

Kozusěva Bogdana

Dobrý den pane Fojtů Tomas!

Píše vám Bogdana Kozusěva. Už jsem vám psala a vykládala trochu o sobě.

Tento rok jsem skončila 4. třídu a nastoupila jsem do 5. třídy gymnázia. Učit se tady je složitější, ale tady dostávám víc vědomostí. Ještě chodím k nám do kostela. Brzy bude předvánoční Advent. A my budeme chodit do kostela na Roráty. Mam Roráty moc ráda, protože začínají průvodem se svícemi.

Líbí se mi naše město. Je krásné a máme tu hodně jezer. Jedno je tak velké, že se podobá moři. Ráda na jezerech rybařím. Sním, že ulovím velkou rybu - štiku nebo cejna nebo lína.

A ještě zbožňuji psy. Když budu velká, tak postavím útulek pro zvířata bez domova.

Doma taky máme zvířata. Je to můj pes Rex, potkan Dyma, křeček Rino a kočka Žulja. A nedávno jsem dostala dárek - rybičky. A ještě máme slepice, o které se staráme spolu se sestrami.. V létě pěstujeme na zahradě zeleninu pro sebe a slepice.

A ještě mám sen: jet do Norska na ryby. Proto se učím anglicky. Jenom ta cesta je velmi drahá, ale já tam pojedu, když budu dospělá a vydělám si peníze na cestu.

Mám i jiné sny a je toho hodně, co dělám, ale v jednom dopise to všechno nejde napsat.

Kozusěva Bogdana